Global Lithuanian Net:    san-taka station:
Kinijos kosminės ambicijos  

Čia bus paminimos Kinijos kosmoso programos, numatytos iki 2030 m. Jos dar gali keistis.

„Tolimasis” kosmosas

Numatomos 4 misijos: dvi jų į Marsą, viena asteroidų tyrimams ir viena į Jupiterį. Per pirmąją Marso misiją 2020-ais „Changzheng-5“ raketa, pakilusi iš Wenchang’o ,nuskraidins orbiterį, nusileidimo modulį ir marsaeigį. Jos tikslai: atlikti topografiją, tirti geocheminę sudėtį, vidinę Marso struktūrą ir pan.; nustatyti dirvos charakteristikas ir vandens ledo pasiskirstymą Marse, tirti atmosferos charakteristikas.
Antrosios Marso misijos tikslas: gauti geologinės informacijos nusileidimo vietoje, surinkti ir parskraidinti į Žemę Marso grunto pavyzdžių.

Asteroidams skirta misija apims priskridimą prie asteroido, tyrimą per atstumą, nusileidimą ir pavyzdžių parvežimą. Jos tikslai: išmatuoti asteroido fizines charakteristikas, paviršiaus sudėtį, vidinę struktūrą, patikrinti vandens ir organinių medžiagų buvimą.

Jupiterio misijoje bus iš orbitos tiriamas Jupiteris ir 4-i pagrindiniai jo palydovai. Jos tikslai: ištirti magnetinius laukus ir plazmos sąveikas Jupiterio sistemoje, Jupiterio atmosferos sudėtį ir struktūrą, kosmines sąlygas, palydovų paviršiaus savybes (Kalisto arba Ganimedo). Taip pat tirs Saulės vėjo struktūrą ir evoliuciją tarpplanetinėje erdvėje.

Chang E-4 rover

Mėnulio tyrimai

CLEP iki 2020 m. buvo suskirstyta į tris fazes: a) Mėnulio apskridimai; b) nusileidimas; c) sugrįžimas iš jo. Iki šiol sėkmingai startavo Chang’E-1 orbiteris (2007 m. spalio 24 d.), Chang’E-2 (2010 m. spalio 1 d.; fotografavo, grįžo į L2 ryšio galimybių patikrinimui; 2012 m. gruodžio 13 d. praskrido pro asteroidą 4179 Toutatis ir išskrido į tarpplanetinę erdvę) bei Chang’E-3 (2013 m. gruodžio 2 d. gabendamas Yutu mėnuleigį, kuris vis tik nesuveikė).

2018 m. gruodžio 8 d. startavo Chang’E-4, kurį iškėlė Long March 3B raketa, į nematomą Mėnulio pusę gabenanti mėnuleigį Yutu-2 – tai bus pirmas mėnuleigis nugabentas į nematomą Mėnulio pusę; į Aitkeno rajoną, nusileidžiant Von Karmano krateryje, esančiame rytiniame pakraštyje. Kartu bus nugabentas konteineris su bulvėmis ir vairenio sėklomis biologinių (fotosintezės) bandymų atlikimui. Prieš tai gegužės 21 d. į Lagranžo tašką L2 buvo pristatytas 425 kg svorio kosminis aparatas „Queqiao“, turėsiantis užtikrinti misijos ryšį su Žeme.
2019 m. sausio 3 d. Chang’E-4 nusileido nematomoje Mėnulio pusėje Aitkeno baseine Pietų ašigalio rajone. Jis yra stambiausiu iš smūginių kraterių Saulės sistemoje, kuriame, kaip manoma, yra likę Mėnulio lavos, kurią ketininama ištirti. Taip pat bus bandoma nustatyti, kodėl pluta storesnė nematomoje pusėje ir kaip tos pusės jūros skiriasi nuo matomos pusės jūrų. Bus aiškinamasi Mėnulio panaudojimo astronominiams stebėjimams galimybės.

2019 m. numatyto Chang’E-5 tikslas yra pargabenti į Žemę Mėnulio grunto pavyzdžių. Jis turėtų nusileisti ant Audrų vandenyne esančio santykinai jauno Riumkero ugnikalnio ir ištirti, kaip ten vyko eroziniai procesai ir kaip jie susiję su Mėnuliu atvėsimu.

Maždaug po 3 m. trukusių diskusijų buvo pasiūlyta Mėnulio Pietų ašigalyje įrengti tyrimų stotį per 3-4 naujas misijas. Pirmąją sudarys telekominikacinis aparatas, orbiteris, nusileidimo modulis ir mėnuleigis ir jos tikslas bus atlikti nusileidimo rajono topografiją, mineralų sudėtį, ištirti kosmoso sąlygas, paieškoti vandens neapšviečiamose vietose, stebėti žemę ir sukurti VLBI sistemą aplink Mėnulį.

Antrąja misija būtų Chang’E-5 rezervinis variantas gražinant paviršiaus pavyzdžių iš Pietų ašigalio rajono. Trečioji misija būtų su mėnuleigiu siekiant ištirti nusileidimo vietą, Mėnulio resursų panaudojamumą, atlikti Žemės stebėjimus matuojant Žemės energijos disbalansą, tiriant jos plazmosferą ir magnetosferą.

Chang E-4 pirmoji Menulio nuotrauka

Kiti planai

Kinija kuria daugiamodulinę kosminę stotį Žemės orbitoje ir pirmąjį jos modulį ketina iškelti 2020 m., o antrąjį – 2022 m. Rimtas žingsnis, atsižvelgiant į tai, kad TKS ateitis tampa neaiški.

Kinija taip pat vysto Saulės jėgainės orbitoje projektus ir 2025 m. planuoja parengti pirmąją jos demonstraciją, o 2035 m. jau turėti veikiančią elektrinę.

Ankstesni Kinijos riboženkliai kosmose

1970 m. balandžio 14 d. Kinija iškėlė savo pirmąjį palydovą Dong Fang Hong I (dar vadinamą Mao-1; 173 kg). Antruoju buvo ShiJian-1 (1971 m.; 221 kg).
1999 m. lapkričio 20 d. pakilo nepilotuojamas „Shenzhou 1” laivas pilotuojamų skrydžių patikrinimui. Jis smarkiai primena tarybinį „Sojuz“ laivą.
2003 m. spalio 15 d. su „Shenzhou 5” pakilo pirmasis kinų taikonautas Yang Liwei orbitoje išbuvęs 21 val (14 apsisukimų aplink Žemę).
2007 m. sausio 11 d. išbandytas priešpalydovinis ginklas, kai raketa numušė 865 m. poliarinėje orbitoje buvusį seną meteorologinį palydovą (ir taip paskleidė daugybę šiukšlių Žemės orbitoje; žr. Kosmosui reikia šluotos).
2011 m. pirmoji tarplanetinė stotis „Incho-1“, turėjusi tapti dirbtiniu Marso palydovu, nukrito į vandenyną kartu su Rusijos "FobosGrunt“ stotimi.
2015 m. spalio 30 d. išbandyta priešpalydovinė raketa Dong Neng-3 - jau trečia tokio tipo.

Čan ge - kinų Mėnulio deivė. Kelete legendų sutinkami tokie elementai: lankininkas Houyi, už kurio ji ištekėjo, gerasis arba blogasis imperatorius, gyvybės eliksyras, Mėnulis. Su ja susijusi Mėnulio šventė rudenį. Gilioje senovėje danguje patekėjo 10 saulių ir degino žemę. Lankininkas Yi nušov 9-ias jų, už ką gavo nemirtingumo eliksyrą. Ji sjo iškart nesunaudojo, o leido Čan ge jį saugoti, nes nenorėjo būti nemirtingas be mylimos žmonos. Tačiau Yi medžiojant, jo mokinys Fengmeng įsilaužė į jo namus ir bandė priversti Čan ge atiduoti eliksyrą. Kad jo neprarastų, ji išgėrė eliksyrą. Tada ji pakilo į dangų pasirinkusi Mėnulį savo buveine. Yi labai nuliūdo, kad ėmė vaisius ir pyragus aukoti jai.

Papildomai skaitykite:
Žmonės Mėnulyje
Lenktynės kosmose
Kasinėjimai Marse
Mėnulis: Pirmoji raketa
Pirmasis Mėnulio kiberis
Koks tas mūsų palydovas?
2019-ųjų kosminė takoskyra
Kam priklauso Mėnulio dulkės?
Ankstyvieji Mėnulio tyrinėjimai
Mėnulis ir jo įsisavinimo ypatybės
Mėnulis: Septintasis kontinentas
Mėnulis atskleidžia savo nematomą veidą
E. ir I. Chaliai. Gyvenimas vietoje gyvenimo
E. Po. Kažkokio Hanso Pfaalio nepaprasti nutikimai
Astronomija: Žymesnieji įvykiai (20 a.)
Paprasti ir neįprasti asteroidai
Dulkėtais tolimų planetų takais
Saturno keisčiausias palydovas
Apollo: Aklas nusileidimas
Istorinė Mėnulio nuotrauka
Pirmasis vežimas Mėnulyje
Ateitis - elektrinės raketos
Mėnulio kronikos kine
"Pioneer" anomalijos
"Galileo" misija
Baikonūro tremtyje
Projektas "Farside"
Ateities kapinės

NSO apsireiškimai ir neįprasti fenomenai Lietuvos danguje ir po juo

Maloniai pasitiksime žinias apie bet kokius Jūsų pastebėtus sunkiai paaiškinamus reiškinius. Juos prašome siųsti el.paštu: san-taka@lithuanian.net arba pateikti šiame puslapyje.

san-taka station

UFO sightings and other phenomenas in/under Lithuanian sky. Please inform us about everything you noticed and find unexplainable in the night sky or even during your night dreams, or in the other fields of life.

Review of our site in English

NSO.LT skiltis
Vartiklis