Global Lithuanian Net:    san-taka station:
Kosmose skridę gyvūnai  

Kosmose yra pabuvoję ne vien žmonės ir augalai, tačiau ir gyvūnai. Tiesa, šie, kol kas, dar ne savo noru. Ir neretai, jie išbandydavo kosmoso sąlygas anksčiau nei žmonės. Mums labiausiai žinoma (girdėta) Laika, tačiau kosmoso „kvapą” bandė ir beždžionės bei kiti gyviai. Laika treniruojasi

Laiką kosmosui ruošė fiziologė Ada Kotovskaja. Tik deja, sugrąžinti Laikos į Žemę neplanavo – Maskvos kiemsargio gyvenimas baigėsi orbitoje. Į savo garsiąją, deja paskutinę, kelionę ją išsiuntė 1957 m. lapkričio 3 d. anksti ryte „Sputnik-2“ palydovu. Inžinieriai ir vadovybė džiūgavo. Pasaulio visuomenę nupurtė šokas – gyvūnų gynėjai siūlė į kosmosą išsiųsti Chruščiovą, išvadindami jį komunistiniu barbaru. Deja, kaip reta ramų ir draugišką šunį vargu ar tai būtų išgelbėję – prietaisai parodė, kad Laika mirė nuo perkaitimo jau po 5-6 val., nors buvo planuota, kad ji išliks gyva visą savaitę.

Tiesa, amerikonai pasirodė ne ką geriau – jie 1959 m. gegužės 28 d. į kosmosą išsiuntė beždžiones makaką rezusą Able ir saimirę Ms. Baker. Jos išgyveno 38 g. pagreitį suborbitinaime skrydyje (virš 60 mylių), tačiau netrukus po nusileidimo Able žuvo neatlaikiusi anestezijos, kai iš jos kūno buvo išimami davikliai. Ms Baker gyveno iki 1984 m. Bet amerikiečiai į raketas beždžiones kišo dar nuo 1948 m., o paskutinę amerikiečių beždžionę (kiauleuodegę makaką Bonny) amerikiečiai skraidino 1969 m. „Biosat 3“ palydovu, - skrydis truko net 10 d., makaka orbitoje pasijuto blogai, o nusileidus mirė. Beždžiones kosmosu išbandė ir Prancūzija, Rusija, Argentina, Kinija, Iranas...

Šunys skrydžio pojūtį išbandė ir kitais kartais.Kosmos-110 (1966 m. vasario 22 d.) skrido su šunimis Ugoliok (Angliukas, pagrindinis) ir Vieterok (Vėjelis, - šis buvo kontrolinis). Buvo išbandomas Žemės radiacinių juostų poveikis gyviems organizmams. Jie kosmose išbuvo net 22 d. ir šįkart šunys sėkmingai nusileido. Nuo jų nuėmę kaproninius kostiumus, nusteo, kad šunys visai be kailio – nuoga oda ir net pragulos. Jie nepastovėjo ant kojų, buvo labai silpni, nepaprastai padidėjęs širdies plakimas ir nesiliaujantis troškulys. Per televiziją parodė, kad, atseit, jie stovi patys.

Į kosmosą kilo ir kiti gyvūnai. Pvz., „Skylab 3“ ekipažas į kosmosą paėmė vorus Anitą ir Arabelą. Pradžioje nesvarumas vorus sutrikdė, tačiau jau po 2 d. jie prie jo prisitaikė ir nuaudė voratinklį... Instinktų nesunaikinsi!

Apie gyvūnų nuotykius vėliau bus pateikta plačiau...
Apie augalus nesvarumo būsenoje žr. >>>>> (ten truputį užsiminta ir apie kai kuriuos gyvūnus).

Kosmoso poveikis smegenims

Taip pat skaitykite Grėsmės kosmose

Kosminių spindulių HZE dalelės, susidedančios iš aukšto (H) atominio numerio (Z) ir energijos (E) skiriasi nuo visų spinduliavimų Žemėje, nes palei jų trajektoriją pažeidžiamos ląstelės ir audiniai taip, kad jiems sunku atsistatyti. Lekiančios artimu šviesai greičiu jos perskrodžia bet kurio kosminio laivo korpusą. Iš visų jų keliamų rizikų didžiausia yra poveikis smegenims.

NASA finansuojami Brukcheiveno laboratorijos Long Ailende mokslininkai aiškinosi, ar spinduliavimas kosmose paveikia smegenis kitaip nei spinduliavimas Žemėje. Jie 6 sav. 16 O ir 48 Ti švitino peles, o vėliau talpino į dežutes su žaislais. Apšvitintos pelės buvo mažiau smalsios naujiems žaislams ir naujam žinomų žaislų išdėstymui. Pelių smegenų skrodimas parodė, kad paprastai storas neuroninių dendritų tinklas prefrontalinėje žievėje susiaurėjęs lyginant su kontrolinėmis pelėmis. Tai kelia didelį susirūpinimą dėl ilgalaikių skrydžių, tačiau NASA neatsisako planų skraidinti žmones į Marsą kažkur apie 2030-uosius. Reikės kažkaip išspręsti galimą neigiamą ksominės radiacijos poveikį. Be to, pelės prastai tinka kaip astronautų modeliai. Kosminių spindulių generavimas laboratorijos sąlygomis labai brangas. O peles paparastai apšvitina vieno seanso metu, o žmones, skrendant į Marsą, veiks mažesnės radiacijos dozės, tačiau jos bus ilgą laiką. Be to, grįžę iš Marso astronautai gyvens Žemėje dar kelis dešimtmečius, ko negalima patikrinti su pelėmis, kurios gyvena gana trumpai.

Papildomai skaitykite:
Lenktynės kosmose
Kasinėjimai Marse
Privačiai – į kosmosą
Dulkėtais planetų takais
Augalai nesvarumo sąlygomis
Kinijos kosminės ambicijos
Kosmoso musės ir musytės
Astronautai - gyvieji organizmai
Astronomija: Žymesnieji įvykiai (20 a.)
Koroliovas – sovietų kosmoso vedlys
Baisioji tarybinės kosmonautikos paslaptis
Mėnulis ir jo įsisavinimo ypatybės
Skafandrai: atsiradimas ir variantai
Per meilės orgijas į žvaigždes
A. Lemas. Mokomasis skrydis
2019-ųjų kosminė takoskyra
Ateitis - elektrinės raketos
Kitų žvaigždžių planetos
Nykštukinės planetos
Moterys kosmose
Bėgimas į kosmosą
Žmonės Mėnulyje
"Galileo" misija

NSO apsireiškimai ir neįprasti fenomenai Lietuvos danguje ir po juo

Maloniai pasitiksime žinias apie bet kokius Jūsų pastebėtus sunkiai paaiškinamus reiškinius. Juos prašome siųsti el.paštu: san-taka@lithuanian.net arba pateikti šiame puslapyje.

san-taka station

UFO sightings and other phenomenas in/under Lithuanian sky. Please inform us about everything you noticed and find unexplainable in the night sky or even during your night dreams, or in the other fields of life.

Review of our site in English

NSO.LT svetainė
Vartiklis