Global Lithuanian Net:    san-taka station:

Moterys kosmose  

„Geriausias reginys pasaulyje“,
Tracy Dyson*), 6 mėn. gyvenusi TKS, apie Žemės vaizdą iš kosmoso.
TKS yra įrengtas stebėjimų kupolas, ir iš jo galima Žemės paviršiuje pamatyti didesnius nei 500 m skersmens objektus.

Džeri Kob Pegi Vitson: rengiantis išėjimui į atvirą kosmosą

Nieko nenusileisdamos vyrams, moterys ne tik turi ištverti pasiruošimo sunkumos, bet ir sulaužyti nuostatas.

Moterų kelias į kosmosą:
1959 m. Džeri Kob - pirmoji moteris, praėjusi astronautų atrankos testus
1963 m. Valentina Tereškova - pirmoji moteris, pakilusi į kosmosą
1983 m. Sali Raid - pirmoji amerikietė kosmose
1984 m. Svetlana Savikaja - pirmoji moteris, išėjusi į atvirą kosmosą
                Ketrin Salivan - pirmoji amerikietė atvirame kosmose
1991 m. Halen Šarman - pirmoji kosmonautė ne iš TSRS ar JAV
1992 m. Boni Danbar ir Elen Beiker - pirmosios amerikietės orbitinėje stotyje
1994 m. Jelena Kondakova - pirmoji ilgai kosmose išbuvusi moteris
1995 m. Ailin Kolinz - pirmoji moteris pilotavusi „Shuttle“
1999 m. Ailin Kolinz - pirmoji moteris kosminio laivo vadė
2007 m. Pegi Vitson - pirmoji moteris TKS-16 vadė. Kartu stotyje buvo ir antroji moteris – Holi Raidings, „Shuttle“ misijos vadė

Pegi Vitson gimė nedidelėje fermerių gyvenvietėje Ajovos v. Gavusi biochemikės išsilavinimą, įsidarbino NASA. Buvo „“Mir-Shuttle“ projekto konsultante, o tada ėmė treniruotis pagal astronautų programą. Dalyvavo dviejose misijose į TKS; antrojoje buvo vadė. Jai vadovaujant įrengti 3 moduliai, tap jų „Columbus“ ir „Harrmony“ (Node-2), o taip pat pailginta robotizuota ranka. Ji ilgiausiai iš visų amerikiečių praleido atvirame kosmose – beveik 40 val. Ji išsiskiria ir bendru buvimo kosmose laiku – 376 d.
2008 m. misijoje dalyvavo dar dvi moterys: skrydžio vadės Dana Veigel ir Sali Devis.

Džeri Kob iš „Mercury-13“ grupės prie „Mercury“ kapsulės. Ji nepakilo į kosmosą, tačiau puikiai atliko visas užduotis, patekusi į 2% geriausių kandidatų. Rinkdama kandidatus „Mercury-7“ programai, Džeri Kob NASA kreipėsi į Lavleiso kliniką, kad ji kandidatus patikrintų, kaip jie psichologiškai reaguoja į apkrovas. Klinika nutarė patikrinti, kaip tuos testus atlieka moteris, ir pasikvietė moteris-pilotes. Visos 13 kandidačių puikiai praėjo bandymus, tačiau NASA nepasidavė politikų spaudimą ir moterų į kosmosą neišleido.

1960 m, vizito į JAV metu tarybinės delegacijos nariai sužinojo apie „Mercury-13” – 13-os moterų grupę, praeinančių atrankos testus. Šią iniciatyvą palaikė žinoma lakūnė Žaklin Kokran, tačiau ji sužlugo dėl NASA užsispyrimo neleisti moterų į kosmosą. Tai atrišo rankas TSRS. Valentina Tereškova buvo atrinkta iš maždaug 500 kandidačių – ji nebuvo geriausia tarp jų, tačiau atsižvelgta ir į politinius aspektus. Valentina buvo iš kuklios darbininkų šeimos ir buvo pavyzdinga KP nare. Nemažai nulėmė ir tai, kad Tereškova buvo parašiutininke.
Visas tarybines misija slydėjo problemos – ir Tereškovos skrydis nebuvo išimtimi. Orbitoje ji suprato, kad „Vostok-6“ juda neteisinga kryptimi. Varikliai nelėtino skrydžio laivo nusileidimui. Po karštų ginčų su vadovybe ji įtikino apie būtinybę perorientuoti laivą, pasakiusi, kad jau geriau nuolankiai sutiks mirtį nei apdergs juos. Vėliau ją apkaltino, kad skrydžio metu buvo girta (ką ji neigė) ir nesilaikė disciplinos, bet galiausiai jos juodintoją atleido.

Dėl prastos maisto kokybės Valentina jautėsi blogai, ją kamavo traukuliai. Tad buvo nuspręsta jos misiją nuo 8 d. sutrumpinti iki 3 d. Nusileidimas parašiutu po katapultavimosi vyko sudėtingai ir Tereškova vos išvengė įkritimo į ežerą. Moteris gavo sumušimus, buvo netekusi vandens ir išsekusi. Bet ji troško pakartoti skrydį, tačiau, išgarsinusi šalį, privalėjo važinėti į varginančias keliones susitikimams su visuomene.

Jelena Kondatova iš Pamaskvės, baigusi universitetą, ėmė dirbti „Energijoje“. 1989 m. ją atrinko kandidate į kosmonautes. 1994 m. ji atliko pirmą skrydį su „Sojuz TM-20“ kaip borto inžinierė ir „Mir“ stotyje išbuvo 5 mėn. Antras jos skrydis 1997 m. buvo trumpas – specialiste ji praleido 9 d. JAB šatle “Atlantis”. Jai suteiktas, Rusijos didvyrės vardas, bet 1999 m. ji paliko kosmonautiką dėl politikos, tapusi Dūmos deputate.

NASA susimylėjimas

Po 19 m., 1982 m. Svetlana Savickaja orbitoje „Saliut-7“ laive praleido 19 d., iš kurių – 17 val. atvirame kosmose. O 1983 m. NASA pagaliau apsisprendė, kad reikia pasivyti, ką praleido. Mat jau buvo sukurtas laivas, kuriam reikėjo didelės daugiafunkcinės komandos. Reklaminė kampanija surinko apie 9000 kandidačių, tarp kurių buvo ir Sali Raid, NASA dirbanti nuo 1979 m. Po 4 m. ji tapo trečiąja moterimi kosmose Dvi jos misijos truko per 14 d.

Moterų skrydžiai vėl pažadino susidomėjimą kosmonautika ir NASA nusprendė tuo pasinaudoti stiprinant visuomenės paramą.pradėjusi programą „Mokytoja kosmose“, kai kandidates atrinkinėjo už nuopelnus mokyklose. Tarp 11 tūkst. charizmatiškiausia buvo Krista Makolif. Viešos jos treniruotės kėlė didelį susidomėjimą. Ji dalyvavo TV programose ir pasakojo apie būsimą skrydį...

Prie TV ekranų prigludo mokiniai, kai startavo „Challender“ su jų mokytoja tarp ekipažo narių. Tačiau 73 sekundę įvyko nelaimė – Krista su Džudit Reznik ir dar 5 ekipažo vyrai žuvo. Tądien pirmąkart žuvo net dvi astronautės. Liūdna, kad toji nelaimė nebuvo paskutine – 2003 m. „Columbia“ avarijos metu žuvo indė Kalpana Čavla ir amerikietė Laurel Klark.
Taip pat skaitykite: Nesklandumai įsisavinant kosmosą


*) Traisė Daison (Tracy Caldwell Dyson, g. 1969 m.) – amerikiečių chemikė ir NASA astronautė; atliko du skrydžius (2007 m. rugpjūtį – 12 d.; 2010 m. TKS balandį-rugsėjį), per 22 val. praleido atvirame kosmose. Be kita ko, ji yra rok-grupės „Max Q“ vokalistė.
2007 m. rugpjūčio 11 d. išjungė viską, nes norėjo fotografuoti visiškoje tamsoje, tačiau tebešvietė prietaisų panelės lemputės – tada ji išjungė ir ją.

„Challenger“ ekipažas: Krista Makolif – antra iš kairės 2-e eilėje:
Challenger team

Ailin Kolinz peržiūri užduočių sąrašą „Columbia“ vado skyriuje:
Challenger team

Svetlana Savickaja per treniruotes su V. Džanibakovu „Žvaigždžių miestelyje“:
Svetlana Savickija

Papildomai skaitykite:
Lenktynės kosmose
Nežinomi kosmonautai
Raketų eros ištakose
NASA tapsmas: istorija
Mėnulis ir jo įsisavinimo ypatybės
Dulkėtais tolimų planetų takais
Gluško: metai kosminiame olimpe
Baisioji tarybinės kosmonautikos paslaptis
S. Koroliovas – sovietų kosmoso programos vedlys
Pirmieji tarybiniai raketų profesionalai
Kosmonautikos pergalės ir pralaimėjimai
Astronomija: Žymesnieji įvykiai (20 a.)
Legendinio tėvo legendinis sūnus
Per meilės orgijas į žvaigždes
Kometos: dangaus ženklai
Saulė yra dvinarė žvaigždė?
Pirmasis vežimas Mėnulyje
Mūšis dėl Veneros
Žvalgantis po dangų
"Galileo" misija
Pakeliui į Saturną

NSO apsireiškimai ir neįprasti fenomenai Lietuvos danguje ir po juo

Maloniai pasitiksime žinias apie bet kokius Jūsų pastebėtus sunkiai paaiškinamus reiškinius. Juos prašome siųsti el.paštu: san-taka@lithuanian.net arba pateikti šiame puslapyje.

san-taka station

UFO sightings and other phenomenas in/under Lithuanian sky. Please inform us about everything you noticed and find unexplainable in the night sky or even during your night dreams, or in the other fields of life.

Review of our site in English

NSO skiltis
Vartiklis