Global Lithuanian Net: san-taka station: |
Budistinis pragaras Tailande
![]() Dauguma budistų šventyklų ir vienuolynų turi nuorodų į požeminį pasaulį. Tačiau Wat'as (šventykla) Wang Saen Suk'e iš jų išsiskiria, prieš 20 m. (1986) sukūręs ištisą siaubo skulptūrų galeriją. Ir kartu joje patariama: Jei šio savo gyvenimo kelyje sutiksite velnią, neatidėliokite priemonių, padėsiančių jį nugalėti kitame gyvenime. Pagrindinė dominuojanti skulptūra yra dviejų milžiniško dydžio žemiškų nusidėjėlių
su išsišokusiais krūtinės šonkauliais ir ilgais liežuviais, nutįstančiais iki pat
juosmens: išvargęs vyriškis ir grasios išvaizdos moteris su bjauriai nukarusiomis krūtimis ir išsipūtusiu pilvu. Tik neaišku, kokias nuodėmes jiedu padarė.
Tai liūdnieji sargai Pretos, alkanosios šmėklos, į spąstus pagauti Skaistykloje, tačiau dar nepakankamai
nusidėję, kad užsitarnautų vietą pragare. Ir nors Pretos gana šokiruoja, ne jie yra baisiausiomis skulptūromis. Vienuoliai nemaža svarbą skyrė aplinkai. Žalojantys naudingus augalus paversti ožiais (nors, tie gali net efektyviau naikinti augmeniją). Vagiantys vandens gyvūnus paversti žuvimis. Ir dukart užkliuvo naikinantys laukinę gamtą vienąkart paversti drambliu, o kitąkart elniu.
Skulptūros palygintinos su Europos viduramžių tapyba, ypač J. Bosch'o bauginančiomis vizijomis (pvz., 7 didžiosios nuodėmės, Žemiškų malonumų sodas apie 1505-1510 m.). Tai ne vienintelė pragaro vizualizacija Tailande mažesnių gausu visoje šalyje, o stambiame šiaurės
Tailando mieste Čiangmajuje yra net Pragaro šventykla. Wat Mae Kaet Noi, vienuolio Pra Kru
Višandžalikono kūrinys, esantis 3 km nuo Mae Džo universiteto griežtas perspėjimas mirtingiesiems. Naraka - pragaras budizme, kuriame randasi narakai, baisiai kankinami už savo karminius veiksmus (t.y. už nusidėjimus ankstesniame gyvenime). Skirtingai nuo krikščionybės arba islamo, jų kančios nėra amžinos, o po nustatyto laiko (kuris gali būti labai ilgas, net milijonai metų) karma apsivalo ir būtybė gali atgimti aukštesniajame pasaulyje. Laikoma, kad pragarai, kurių yra begalinis skaičius (nes ir pasaulių yra begalybė), randasi po Džambudvipos žemynu (žmonių pasauliu žr. apie pasaulio sandarą). Savo struktūra pragarai primena nupjautą piramidę iš 8-ių sluoksnių, kai apatiniai (ir patys baisiausi) yra gerokai didesni už viršutinius. Kiekvieno lygio centre yra karštas pragaras, o pakraščiuose šaltas. Abhidharma-kosa aprašo pagrindinę pragaro (ir kankinimų) schemą. Devaduta Sutta turi epizodą, kur Buda vaizdžiai moko apie pragarą. Narakų aprašymai yra įprasti tam tikro tipo budistiniuose komentaruose, siekiant atgrasyti nuo blogio darymo ir skatinti gerus darbus.
Papildomai skaitykite:
|