Global Lithuanian Net:    san-taka station:

Interviu su Clyde Tombaugh,
Plutono atradėju, 2 dalis

Skaitykite 
>>> interviu pradžią,    >>> interviu pabaigą

Dabar pakalbėkime apie Baltuosius Smėlynus

Karo metu mokiau navigacijos Jūrininkų mokykloje. Man panorus grįžti į Lowell observatoriją astronominių tyrinėjimų tęsimui, paaiškėjo, kad trūksta finansavimo ir jie mane atleido.Tai užgavo mano jausmus, bet tuomet mane pakvietė į Baltųjų Smėlynų poligoną prižiūrėti optinius prietaisus. Buvo manančių, kad dėl savo patirties su teleskopais galiu dirbti tokį darbą. Taip "pasisuko", kad buvau būtent toks žmogus.

Į Baltuosius Smėlynus atvykau 1946 m. rugpjūtį ir pamačiau beveik visas vokiečių V2 bei mūsiškes amerikietiškas raketas. Vadovavau apie 80-čiai žmonių, kurių pusė buvo kariškiai. Mano rangas civilinėje tarnyboje prilygo pulkininkui leitenantui ir turėjau didelę atsakomybę už tų raketų balistinius duomenis. Aš sprendžiau, kur turi strateginės pozicijos mano prietaisams tš greitų raketų matavimams. Tai buvo tikras iššūkis, bet mes tai padarėme. Až panaudojau daug trigonometrinių skaičiavimų bei optikos žinias. Sukūriau specialias kameras ir gavau nuostabius rezultatus, kurie iš tikro Baltuosius Smėlynus "uždėjo ant žemėlapio". Taigi daug bendra turiu su šiuolaikinių raketų prietaisais.

Papasakokite apie pasitenkinimą karjeros pasikeitimu

Iš pradžių nebuvau tikras, kad tai man patiks, tačiau optikos klausimai tiesiog "užbūrė". Po karo rusai staiga tapo nedraugiškais ir tai mane skaudino. Bandėme naują raketų ir sviedinių rūšį. Reikėjo kažko, kas žinotų, kaip gauti prietaisų duomenis skrydžio metu ir manau, tai buvo, kur galėjau prisidėti.

Patenkintas, kad tai padariau. Buvo keletas artimų nutikimų, bet tai buvo didelis iššūkis. Labai patrauklu. Mačiau daugybę jų sprogstant startuojant ar ore. Labai įspūdingi fejerverkai, turiu pasakyti. Tai buvo galingi sviediniai. Daugelį jų sekiau su palydovais ir teleskopais.

Gerai susipažinau su armija, apie kurią iki tol žinojau mažai. Dirbau su kiekvienu rangu iki vadovaujančio generolo ir turėjau kažkiek kariškių savo pavaldume. Kūriau naujus prietaisus tam tikroms užduotims ir jie pasirodė labai sėkmingi. Iš tikro, vienas prietaisas vadinamas IGOR (Intercept Ground Optical Recording) buvo speciali kamera ir veikė taip puikiai, kad Baltuosiuose Smėlynuose buvo naudojama 30 m. Vėliau jas pakeitė kiek didesnės, bet tos pačios rūšies.

Ar tuomet ir susidomėjote optika?

Aš visada domėjausi optika. Visa tai ateina iš laikų, kai dirbau su veidrodžiais Kanzase.

Kokio amžiaus buvote tada?

22 m., kai pasidariau pirmą teleskopą. Jis buvo 9 colių labai sėkmingas prietaisas. Reikia turėti vietą, kur temperatūra yra pastovi (kaip požeminėje oloje), kad nebūtų terminių problemų su apdirbamu stiklu. Iš tikro, mes įsirengėme tokia olą prieš kelis metus. Fermeriams patiko vieta, kaip ta - pieno, grietinės ir sviesto, kiaušinių ir kita laikymui. Vėsios vasarą ir šiltos žiemą. Ir kaip apsaugą nuo audrų, nes kartais buvo audrų ir nebuvo žinoma, ar neatlėks tornado ir nušluos namus. Geriausia apsauga buvo nusileisti į tą olą. Ji turėjo atskirą paskirtį, bet man buvo puiki optikos dirbtuvė.

Aš galėjau šlifuoti tuos veidrodžius. Turėjau du stiklo diskus. Buvo galima įdėti į stovą arba ant veleno ir trinti braukant ir pasukant ir pan. šlifuojant iki reikiamo išlinkimo, kaip matot. Tada pereinate prie smulkesnių ir pagaliau panaudojate ružą ir vandenį galutiniam poliravimui. Galutinį išlinkimą poliruojate paskutiniu metu. Tai labai kruopštus darbas ir turite patikrinti ir nustatyti padarytas klaidas, kurios neįtikėtinai paprastos. Galime pastebėti neatitikimus iki milijoninių colių dalių. Tai paprasta, bet kruopštu.

Ar kūrėte naudodamasis knygomis, kurios atitiko naudotas mokslininkų?

Taip. Pirmasis teleskopas nebuvo labai pavykęs, nes nežinojau apie tai tiek daug, tačiau sparčiai mokiausi. Mokomės iš klaidų.

Ne, taip negalvojau. Mane stūmė vien tik noras pamatyti daugiau dalykų danguje. Tai buvo varomoji jėga. Visa kita tebuvo antriniai dalykai.

Ar nusistebėjote sukūręs sudėtingą instrumentą?

Taigi, aš tai patyriau kiek vėliau it tada kiek daugiau didžiavausi savimi, kad padariau geriau, nei tikėjausi. Bet niekad nemaniau, kad tai ypatingai sunku. Turėjau daug galvoti apie jį, bet aš visada buvau neblogas galvotojas. Niekada nemanau, kad yra kokia problema, bet jei atsisakau susigrumti su ja.

....

Ar regėjote galutinį rezultatą prieš pradėdami?

Taip, pvz., tas didelis teleskopas. Regėjau jį visą prieš iki paskutinio varžtelio. Paskaičiavau jėgos judesius ir balansą ir t.t. Manau, tam tikra dalimi esu ir inžinierius. Pasiunčiau savo 9 colių veidrodį į Wichita (Kanzase) prancūzui teleskopų gamintojui, kad jis padengtų jį sidabru, nes tam pats neturėjau galimybių. Jis jį patikrino ir manė jį esant labai aukštos kokybės, tad atsiuntė šiltą kvietimą padėti jam gaminti teleskopus. Aš galėjau pasukti tuo keliu.

Tuo tarpu man įdomu, ką būčiau daręs, jei šituo būčiau neužsiėmęs. Man patiko garo varikliai ir iš tikro turėjau slaptą ketinimą tapti kūriku ir geležinkelių meistru, nes mėgau mašinas ir keliones bei giliai širdyje mėgau traukinius. Man patiko varikliai ir technika. Man kuliamosios triukšmas buvo malonesnis už daugelį dabar girdimos muzikos. Prie kuliamosios pradėjau dirbti būdamas 14 m. amžiaus. Tai buvo 1 pas. karo metu, kai trūko darbo jėgos ir kiekvienas paauglys turėjo dirbti fermoje lauko darbus ir prie kūlimo. Čia išmokau sunkiai dirbti.

Išliejau daug ašarų, kai garvežiai pasitraukė iš geležinkelių. Norėjau, kad jie grįžtų, bet suvokiau, kad dyzeliai yra efektyvesni.

Kaip dėl karjeros geležinkeliuose, kurios neturėjote?

Pasiūlymas iš Flagstaff viską pakeitė. Radau Gavau kažką, kas labiau patiko, tad visai nesigraužiau. Tai tiesiog buvo kitas kelias.

Minėjote dvi knygas, kurias dažnai skaitėte jaunystėje: Bibliją ir enciklopediją. Kaip derinote religinius Biblijos mokymus su moksliniais skaitiniais?

Nelaimei, dauguma Biblijos koncepcijų remiasi senąja mitologija, kuri gerai nedera su mokslo atradimais. Turėjau pasirinkti vieną arba kitą. Į ją žiūrėjau kaip istoriją vertingą moraliniams pamokymams ir panašiai, bet mokslo mokymams ji netinka. Tai klaidinimas. Tai požiūris, kurį priėmiau.

Kas padarė įtaką religiniams įsitikinimams?

Savo tikėjimą drastiškai peržiūrėjau po 1925-ųjų Tennessee vykusio Požiūrių teismo. Tada man buvo 19-a ir buvau visiškai , ką laikiau nežinojimu, fundamentaliais požiūrio momentais. Mūsų ministras galėjo burnoti prieš mokslą kiekvieną sekmadienį, visą vasarą. Man buvo bjaurus toks bukumas. Niekada nuo o neatsikvošėjau. Nesu krikščionimi nė trupučio. Negaliu priimti tokio požiūrio. Buvau, bet baigiau.

Privalote būti dvasios žmogus.

Esu. Manau, kad yra aukščiausia galia ir protas už visų dalykų. Pažvelki į visus gamtos instinktus, gyvūnų ir augalų, kaip išradingai jie išgyvena. Įsipjovęs apie tai gali negalvoti. Tai kažkaip užgyja, nustoja kraujuoti, įdrėskimai išnyksta. Tame yra kažkas nuostabaus ir paslaptingo.

Kaip, tarkim, našlaitė paima medžiagas iš dirvos, kad žydėtų reikiama spalva? Tai didis stebuklas. Manau, už viso šito yra aukščiausia galia. Aš ją matau gamtoje.

Atrodo, aki žmonės siekia ryšio su aukščiausia galia jie žvelgia aukštyn. Jūs tiek daug laiko praleidote žvelgdamas į dangų. Ar čia yra koks ryšis?

Taigi, žinoma, dausoms ten nėra vietos. Nežinau, kur jos galėtų būti. Bet yra viena vieta, kur, manau, yra pragaras, tai Venera - dėl 900 o temperatūros, kur nėra vandens ir lyja sieros rūgštimi ir oras 90 kartų labiau slegia nei čia. Tad tai puiki vieta pragarui. Ir tai mums gretima planeta.

Pastaba: Šiame interviu yra praleisti du fragmentai:
a) vienas, po pradžios prieš šią ištrauką,
b) antras, po šios ištraukos prieš interviu pabaigą.

Skaitykite šio interviu pabaigą... 

Parengė Cpt.Astera's Advisor

Atsiliepimus ir pastabas galite palikti pagrindinio san-taka station puslapio gale.

Taip pat skaitykite: 
Jis atrado Planetą X 
Plutono pavaizdavimas pas šumerus 
Ar galimas ryšis su protingomis kitų planetų būtybėmis?
Tamsiųjų purvynų jėgos ir bildukai
Raketų eros ištakose 
Per meilės orgijas į žvaigždes 
Aplenkęs savo laiką 
Nikola Tesla gyvenimas ir palikimas
Tarpžvaigždinio skrydžio ir kontakto įvertinimas
Planetų judėjimo pakeitimai
Fermi paradoksas
Lenino marsiečiai

san-taka
station

UFO phenomenas over and under Lithuanian sky
NSO apsireiškimai ir neįprasti fenomenai Lietuvos danguje ir po juo

Maloniai pasitiksime žinias apie bet kokius Jūsų pastebėtus sunkiai paaiškinamus reiškinius naktiniame danguje ar patirtus sapno metu...

įspūdžius, klausimus ar komentarus prašome siųsti el.paštu:
san-taka@lithuanian.net arba pateikti šio puslapio gale.

san-taka station

UFO sightings and other phenomenas in/under Lithuanian sky. Please inform us about everything you noticed and find unexplainable in the night sky or even during your night dreams, or in the other fields of life.

Review of our site in English

NSO.LT puslapis
Vartiklio naujienos

 
 
 

 
 
 
In White Sands
Baltuosiuose Smėlynuose
 
  Son Robert peers a telescope
Sūnus Robertas spokso per 5 colių teleskopą, 1935 m.
 
 
Taip pat skaitykite:
Mūšis dėl Veneros

 
 
 
With his cat Pluto
Su savo draugu ... Plutonu
 
 
 
Taip pat skaitykite:
Kaip yra Marse?

 
 
Map of Pluto
Plutono planas (stebint Prutono ir Charono persidengimus)

 
 

Dailininko pavaizduotas "Pluto Kuiper Express"

 
 
 
Taip pat skaitykite:
SUN-RA, kosmoso muzika